Největší koncert v historii ČR: Když davy spojí hudba

Největší Koncert V Čr

Největší návštěvnost koncertu v historii ČR

Rekordní návštěvnost koncertu v historii České republiky byla zaznamenána během vystoupení německé metalové skupiny Rammstein, které se konalo 15. a 16. července 2023 na letišti v Letňanech v Praze. Na každý ze dvou koncertů dorazilo přibližně 70 000 fanoušků, což v součtu znamená neuvěřitelných 140 000 návštěvníků během dvou dnů. Tento rekord překonal předchozí nejvyšší návštěvnost, kterou držel koncert Rolling Stones na Strahově v roce 1995, kde se sešlo přibližně 127 000 diváků.

Megalomanská show Rammstein nabídla fanouškům nezapomenutelný zážitek na obří scéně s výškou přes 50 metrů a šířkou téměř 100 metrů. Technické zázemí koncertu bylo převáženo více než 90 kamiony a na jeho přípravě se podílelo více než 400 členů technického personálu. Návštěvníci mohli vidět ohromující pyrotechnické efekty, které jsou pro Rammstein charakteristické, včetně plamenometů, ohňostrojů a dalších speciálních efektů.

Organizace takto masivní akce vyžadovala mimořádná bezpečnostní opatření a logistické zajištění. Pro návštěvníky byly zajištěny speciální autobusové linky z různých částí Prahy a okolí, stejně jako posílená vlaková doprava. Na místě bylo přítomno více než 500 členů bezpečnostních složek, včetně policistů, hasičů a zdravotníků. Přes obrovskou návštěvnost proběhly oba koncerty bez vážnějších incidentů.

Ekonomický přínos pro hlavní město byl značný, neboť mnoho fanoušků přicestovalo ze zahraničí a strávilo v Praze několik dní. Hotely v okolí byly vyprodané měsíce dopředu a restaurace zaznamenaly výrazný nárůst tržeb. Podle odhadů ekonomů přinesla tato událost Praze příjmy přesahující 100 milionů korun.

Samotný koncert trval více než dvě a půl hodiny a kapela představila průřez svou více než 25letou kariérou. Zazněly jak klasické hity jako Du Hast či Sonne, tak i novější skladby z posledního alba Zeit. Vystoupení bylo doprovázeno propracovanou světelnou show, která byla viditelná i z několika kilometrů vzdálených míst v Praze.

Úspěch koncertu Rammstein otevřel dveře dalším mega-produkcím v České republice. Organizátoři koncertů nyní vědí, že jsou schopni zvládnout akce takového rozsahu, což může do budoucna přilákat další světové interprety s podobně velkolepými show. Letňanské letiště se tak definitivně zařadilo mezi nejvýznamnější koncertní prostory ve střední Evropě, schopné hostit ty největší hudební produkce současnosti.

Tento rekordní koncert také ukázal, že čeští fanoušci jsou ochotni investovat do kvalitní živé hudby značné částky, neboť vstupenky v cenách od 2500 do 6000 Kč byly vyprodány během několika hodin od zahájení předprodeje. Zájem o vstupenky byl tak enormní, že webové stránky prodejců několikrát zkolabovaly pod náporem zájemců.

Ed Sheeran na Letišti Letnany 2019

Koncert britského zpěváka Eda Sheerana, který se uskutečnil 7. července 2019 na Letišti Letňany v Praze, se zapsal do historie jako největší hudební událost v dějinách České republiky. Na tento výjimečný koncert dorazilo neuvěřitelných 82 000 fanoušků, čímž byl překonán dosavadní rekord v návštěvnosti hudební akce na našem území.

Organizace takto masivní události si vyžádala mimořádná opatření. Na letišti vyrostla obří stage s několika velkoplošnými obrazovkami, které zajistily, že i diváci ve vzdálenějších sektorech měli dokonalý výhled na své oblíbené hvězdy. Dopravní podnik hlavního města Prahy posílil spojení speciálními linkami a na místě bylo přítomno více než 500 členů bezpečnostních složek.

Ed Sheeran předvedl dvě a půl hodiny trvající show, během které zazněly všechny jeho největší hity včetně Shape of You, Perfect a Thinking Out Loud. Specifickým prvkem jeho vystoupení bylo použití loop pedálu, díky kterému si Sheeran dokázal vytvořit vlastní doprovodnou kapelu přímo na pódiu. Tento prvek ještě umocnil intimní atmosféru koncertu, navzdory jeho gigantickým rozměrům.

Přípravy na koncert trvaly několik měsíců a technické zázemí bylo skutečně impozantní. Na místě bylo instalováno více než 200 tun technického vybavení, včetně osvětlení, ozvučení a konstrukce pódia. Pro návštěvníky bylo připraveno 40 občerstvovacích stánků a 400 mobilních toalet. Zdravotnickou službu zajišťovalo 80 zdravotníků a na místě byly připraveny i sanitky pro případné komplikace.

Významným aspektem koncertu byla také jeho ekologická stránka. Organizátoři se zaměřili na minimalizaci odpadu a použití recyklovatelných materiálů. Návštěvníci měli k dispozici speciální koše na tříděný odpad a byly použity vratné kelímky na nápoje. Po skončení akce bylo sesbíráno a vytříděno více než 20 tun odpadu.

Koncert měl také významný ekonomický dopad na hlavní město. Hotely v Praze byly v době konání koncertu zcela vyprodané a restaurace a obchody v okolí zaznamenaly výrazný nárůst tržeb. Odhaduje se, že návštěvníci koncertu utratili v Praze více než 100 milionů korun.

Mediální ohlas byl enormní - koncert sledovalo více než 50 akreditovaných novinářů z celého světa a sociální sítě byly zaplaveny fotografiemi a videi z této události. Ed Sheeran sám později označil pražský koncert za jeden z nejvýznamnějších momentů své kariéry a vyjádřil nadšení z české publika, které podle jeho slov patřilo k nejenergičtějším na celém turné.

Přes 80 000 fanoušků na jednom místě

Největší hudební událost v historii České republiky se odehrála na letišti v Letňanech, kde se 23. června 2022 sešlo přes 80 000 nadšených fanoušků na koncertě britské skupiny Rammstein. Tato masivní show překonala všechny dosavadní rekordy v návštěvnosti hudebních akcí na našem území. Organizátoři museli několik měsíců dopředu řešit složitou logistiku a bezpečnostní opatření, aby zvládli tak obrovský počet návštěvníků na jednom místě.

Přípravy na tento megakoncert začaly již rok předem, kdy bylo nutné zajistit odpovídající infrastrukturu a získat všechna potřebná povolení. Technické zázemí koncertu zahrnovalo více než 1000 tun vybavení, které na místo dopravilo 75 kamiónů. Stavba monumentální scény trvala čtyři dny a podílelo se na ní více než 400 techniků a dalších pracovníků.

Pro zajištění bezpečnosti a komfortu návštěvníků bylo nutné vybudovat rozsáhlé zázemí včetně občerstvovacích zón, sanitárních zařízení a zdravotnických stanovišť. Dopravní situace v okolí letiště byla řešena mimořádnými spoji městské hromadné dopravy, posílením vlakových spojů a zřízením speciálních parkovacích zón pro osobní automobily. I přes veškerá opatření se nevyhnulo dopravním komplikacím, když se tisíce fanoušků snažily dostat na místo konání.

Samotný koncert začal v podvečerních hodinách a trval více než dvě a půl hodiny. Kapela předvedla velkolepou show plnou pyrotechnických efektů, ohňů a propracované světelné show. Energie více než 80 000 fanoušků vytvořila nezapomenutelnou atmosféru, která se zapsala do historie české hudební scény. Zvukový systém o výkonu přes 750 000 wattů zajistil, že hudba byla slyšet i několik kilometrů daleko.

Organizátoři museli řešit i množství logistických výzev, jako bylo například zajištění dostatečného množství nápojů a občerstvení. Během koncertu se vypilo přes 100 000 litrů různých nápojů a spotřebovalo se několik tun potravin. O bezpečnost se staralo více než 1000 členů security týmu, desítky zdravotníků a příslušníků policie.

Tento rekordní koncert ukázal, že Česká republika je schopna uspořádat i tak rozsáhlou hudební událost na světové úrovni. Přestože se objevily drobné komplikace s dopravou a dlouhé fronty u občerstvení, celková organizace byla hodnocena velmi pozitivně. Ekonomický přínos pro hlavní město byl odhadnut na desítky milionů korun, když do Prahy přijeli fanoušci nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí. Tento koncert stanovil novou laťku pro organizaci velkých hudebních akcí v České republice a ukázal, že jsme schopni konkurovat největším evropským metropolím v pořádání megakoncertů.

Organizace a bezpečnostní opatření během akce

Během největšího koncertu v historii České republiky byla bezpečnost návštěvníků absolutní prioritou. Organizátoři nasadili více než 1200 členů bezpečnostní služby, kteří byli strategicky rozmístěni po celém areálu. Součástí bezpečnostního týmu byli také specializovaní pracovníci vyškolení pro krizové situace a zdravotníci. Na místě bylo přítomno několik desítek sanitek a mobilních ošetřoven, které byly připraveny poskytnout okamžitou pomoc v případě potřeby.

Vstup do areálu byl zajištěn přes 12 samostatných vstupních bran, které byly vybaveny moderními bezpečnostními rámy a profesionálními kontrolními stanovišti. Každý návštěvník musel projít důkladnou bezpečnostní kontrolou, během které se kontrolovaly zakázané předměty včetně zbraní, skleněných nádob, pyrotechniky a dalších potenciálně nebezpečných předmětů. Pro urychlení procesu vstupu byly vytvořeny oddělené fronty pro návštěvníky s různými typy vstupenek.

Organizátoři ve spolupráci s Policií ČR a městskou policií vytvořili propracovaný systém řízení dopravy v okolí místa konání. Byly zřízeny dočasné parkovací plochy s kapacitou více než 15 000 vozidel, přičemž mezi parkovišti a areálem koncertu pendlovaly kyvadlové autobusy. Pro návštěvníky využívající hromadnou dopravu byly posíleny spoje metra a autobusové linky, které jezdily v pravidelných intervalech i po skončení koncertu.

V areálu bylo rozmístěno více než 500 mobilních toalet a desítky stanovišť s pitnou vodou, která byla návštěvníkům k dispozici zdarma. Organizátoři také zajistili dostatečné množství občerstvovacích stánků, aby se předešlo dlouhým frontám. Pro případ nepříznivého počasí byly připraveny kryté prostory a několik velkoplošných stanů.

Speciální pozornost byla věnována evakuačním plánům. Areál byl rozdělen do několika sektorů s jasně označenými únikovými cestami a shromažďovacími místy. Každý sektor měl vlastní koordinační tým, který byl v neustálém spojení s centrálním velením akce. Pro komunikaci byl využíván uzavřený rádiový okruh a záložní komunikační systémy.

V průběhu koncertu fungovalo speciální operační středisko, kde byli přítomni zástupci všech složek integrovaného záchranného systému, organizátorů a městských úřadů. Toto středisko monitorovalo v reálném čase dění v areálu pomocí sítě bezpečnostních kamer a bylo připraveno okamžitě reagovat na jakoukoliv mimořádnou situaci. Díky důkladné přípravě a profesionálnímu přístupu všech zapojených složek proběhl koncert bez závažnějších incidentů a stal se vzorem pro organizaci podobně velkých akcí v budoucnosti.

Dopravní situace a příjezd návštěvníků

Organizátoři koncertu důrazně doporučují všem návštěvníkům, aby na místo konání dorazili s dostatečným předstihem. Brány areálu se otevřou již v 14:00, přičemž hlavní program začne v 18:00. Vzhledem k očekávané účasti více než 70 000 fanoušků bude dopravní situace v okolí místa konání značně komplikovaná.

Pro návštěvníky přijíždějící automobilem jsou připravena tři velkokapacitní parkoviště v bezprostřední blízkosti areálu. Parkoviště P1 se nachází přímo u hlavního vchodu a je určeno především pro VIP hosty a držitele speciálních parkovacích karet. Parkoviště P2 a P3 jsou vzdálena přibližně 10-15 minut chůze od areálu a nabízejí dostatečnou kapacitu pro běžné návštěvníky. Cena za celodenní parkování činí 200 Kč.

Organizátoři ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy zajistili posílení pravidelných linek MHD. Od stanice metra Letňany budou v intervalu 5-10 minut jezdit speciální kyvadlové autobusy přímo k areálu. Poslední spoje zpět budou vypraveny hodinu po skončení koncertu, tedy přibližně v 01:30. Pro návštěvníky ze vzdálenějších míst České republiky jsou ve spolupráci s Českými drahami vypraveny zvláštní vlakové spoje z krajských měst.

Bezpečnostní složky důrazně varují před pokusy parkovat vozidla mimo oficiální parkoviště. V okolí areálu bude platit přísný zákaz zastavení a vozidla porušující toto nařízení budou okamžitě odtažena. Policie ČR nasadí zvýšený počet hlídek, které budou dohlížet na plynulost dopravy a bezpečnost chodců.

Pro návštěvníky využívající služeb taxi nebo alternativních přepravních služeb jsou zřízena dvě oficiální stanoviště pro výstup a nástup. První se nachází u severního vchodu do areálu, druhé u východního parkoviště P2. Organizátoři důrazně doporučují využívat pouze oficiální taxislužby a vyvarovat se neoficiálních dopravců.

Cyklisté mohou využít speciální uzamykatelné stojany na kola, které budou střeženy bezpečnostní službou. Kapacita stojanů je omezena na 500 míst a jejich využití je zdarma. Doporučujeme však použít vlastní zámek na kolo jako dodatečné zabezpečení.

Pro handicapované návštěvníky je vyhrazeno speciální parkoviště přímo u bezbariérového vstupu do areálu. Držitelé průkazu ZTP mohou využít asistenci speciálně vyškoleného personálu, který jim pomůže s přesunem na vyhrazená místa v hledišti.

Vzhledem k očekávanému velkému počtu návštěvníků doporučujeme všem účastníkům koncertu sledovat aktuální dopravní informace na oficiálních sociálních sítích pořadatele. V případě nenadálých komplikací budou prostřednictvím těchto kanálů poskytovány aktuální informace a alternativní trasy příjezdu.

Technické zajištění zvuku a pódia

Pro zajištění kvalitního zvuku na největším koncertu v historii České republiky bylo zapotřebí mimořádné technické vybavení. Hlavní zvukový systém se skládal z více než 200 reproboxů Line Array, které byly strategicky rozmístěny po celém prostoru. Zvukový výkon hlavního systému dosahoval úctyhodných 350 000 wattů, což zajišťovalo dostatečnou hlasitost i pro nejvzdálenější diváky na okraji areálu.

Pódium bylo sestaveno z modulárního systému německé výroby a jeho rozměry dosahovaly impozantních 60 metrů na šířku a 25 metrů na výšku. Konstrukce pódia byla navržena tak, aby unesla více než 100 tun technického vybavení včetně světel, LED obrazovek a zvukové aparatury. Na stavbě pódia pracovalo nepřetržitě více než 80 techniků po dobu pěti dnů.

Pro dokonalý zvukový zážitek bylo nutné instalovat delay zóny s pomocnými zvukovými systémy, které byly umístěny v pravidelných intervalech od hlavního pódia. Tyto systémy zajišťovaly synchronizovaný zvuk s minimálním zpožděním i pro diváky ve vzdálenosti několika set metrů od pódia. Celkem bylo rozmístěno 8 delay zón, každá s vlastním procesorem a časovou kompenzací.

Mixážní pult byl umístěn ve speciálně konstruované zvukařské věži ve vzdálenosti 50 metrů od pódia. Zvukový tým využíval digitální konzoli Avid S6L-32D s 96 vstupními kanály a pokročilým systémem zpracování zvuku. Pro monitoring na pódiu bylo použito 24 bezdrátových in-ear systémů a 16 pódiových odposlechů.

Elektrické napájení celého systému zajišťovaly čtyři dieselové generátory o celkovém výkonu 800 kVA, přičemž jeden sloužil jako záložní pro případ výpadku. Kabeláž pro přenos zvuku a elektrické energie měřila v součtu více než 15 kilometrů. Pro zajištění bezpečnosti byly všechny kabely vedeny v speciálních přejezdových mostech nebo zakopány pod zemí.

Osvětlovací technika zahrnovala více než 400 pohyblivých světel, 200 LED svítidel a 12 následných reflektorů. Světelný design byl řízen pomocí čtyř konzolí grandMA3, které umožňovaly synchronizaci s video obsahem promítaným na LED stěny. Celková plocha LED obrazovek přesahovala 500 metrů čtverečních.

Pro zajištění kvality zvuku v celém areálu bylo nutné provést důkladnou akustickou analýzu prostoru a implementovat systém měření a korekce v reálném čase. Tým zvukařů využíval špičkové měřící mikrofony rozmístěné po celém prostoru a software pro analýzu frekvenční odezvy a eliminaci zpětné vazby. Díky těmto opatřením byl zajištěn vyrovnaný zvuk s minimálním zkreslením pro všechny návštěvníky koncertu.

Ekonomický přínos pro hlavní město Praha

Pořádání megakoncertu na Letňanském letišti představuje pro Prahu významný ekonomický stimul. Očekávaný přínos pro hlavní město se pohybuje v řádu stovek milionů korun, přičemž nejvýznamnější část tvoří příjmy z ubytování a souvisejících služeb. Vzhledem k tomu, že na koncert přijede přes 150 000 návštěvníků z celé České republiky i zahraničí, pražské hotely, penziony a ubytovací zařízení hlásí již několik měsíců před akcí téměř stoprocentní obsazenost.

Místní restaurace, bary a kavárny očekávají během koncertního víkendu až trojnásobné tržby oproti běžnému víkendu. Průměrná útrata jednoho návštěvníka koncertu v Praze se odhaduje na 5 000 až 7 000 Kč, nepočítaje v to samotnou cenu vstupenky. Významný nárůst tržeb zaznamenají také dopravci, včetně taxislužeb a alternativních přepravních služeb.

Ekonomický dopad se projeví i v dlouhodobějším horizontu. Praha díky úspěšnému zvládnutí takto rozsáhlé akce posílí svou pozici jako destinace schopná hostit nejvýznamnější světové hudební události. To může přilákat další velké promotéry a organizátory podobných akcí. Městské části Praha 18 a Praha 19, v jejichž katastru se Letňanské letiště nachází, očekávají zvýšený zájem investorů o nemovitosti a rozvoj lokální infrastruktury.

Podle předběžných analýz ekonomických dopadů se očekává, že přímý ekonomický přínos pro hlavní město přesáhne 400 milionů korun. Nepřímé ekonomické efekty, jako je propagace Prahy v zahraničních médiích a posílení její pozice na mapě významných evropských kulturních destinací, se mohou projevovat ještě několik let po samotném koncertu.

Místní podnikatelé investovali do příprav značné prostředky. Vznikly nové pracovní příležitosti, především v oblasti security, cateringu a technického zajištění. Odhaduje se, že koncert vytvoří přes 1000 dočasných pracovních míst. Významný je také příjem z pronájmu reklamních ploch a propagačních aktivit souvisejících s koncertem.

Magistrát hlavního města Prahy počítá s dodatečnými příjmy z turistických poplatků a zvýšeným výběrem daní z ubytovacích služeb. Městská pokladna by měla získat jen na těchto poplatcích více než 15 milionů korun. Pozitivní ekonomický dopad se projeví i ve zvýšené návštěvnosti turistických atrakcí, muzeí a galerií, jelikož mnoho návštěvníků koncertu spojí návštěvu Prahy s vícedenním pobytem a prohlídkou města.

Ekonomický přínos se promítne i do oblasti maloobchodu. Obchodní centra a prodejny v širším centru města očekávají výrazné zvýšení tržeb, zejména v segmentu suvenýrů, oblečení a občerstvení. Benefitovat budou také lokální výrobci a dodavatelé, kteří se podílejí na zajištění koncertu a doprovodného programu.

Srovnání s dalšími velkými koncerty

Koncert Eda Sheerana na letišti v Letňanech v roce 2019 s návštěvností přes 80 000 lidí představuje skutečný milník v historii českých hudebních událostí, nicméně není jediným významným koncertem, který se v České republice odehrál. Mezi další významné koncerty s vysokou návštěvností patří vystoupení Rolling Stones na Strahově v roce 1995, které přilákalo přibližně 127 000 fanoušků. Tento koncert byl součástí jejich Voodoo Lounge Tour a dodnes zůstává jedním z největších hudebních vystoupení v historii České republiky.

Pink Floyd v roce 1994 přilákali na stejné místo, strahovský stadion, okolo 115 000 návštěvníků, což z jejich koncertu činí další významný mezník v české koncertní historii. Metallica během svého vystoupení v roce 2019 na letišti v Letňanech přitáhla přes 70 000 fanoušků, čímž se zařadila mezi nejnavštěvovanější koncerty posledních let.

Významným koncertem byl také první porevoluční koncert Rolling Stones v roce 1990 na Strahově, který navštívilo přes 100 000 lidí. Tento koncert měl kromě hudebního významu i silný symbolický charakter, jelikož představoval určitý symbol nově nabyté svobody. AC/DC v roce 2001 na Strahově přilákali přibližně 25 000 fanoušků, což sice není rekordní číslo, ale koncert je dodnes považován za jeden z nejvýznamnějších v historii české rockové scény.

Důležitým aspektem při srovnávání koncertů je také vývoj infrastruktury a bezpečnostních opatření. Zatímco v 90. letech byly možnosti pořádání masových akcí omezené a bezpečnostní standardy byly mírnější, současné koncerty musí splňovat přísná bezpečnostní kritéria. To často ovlivňuje maximální povolenou kapacitu události. Moderní koncerty jako ten Eda Sheerana jsou proto technicky lépe zajištěné a bezpečnější, i když někdy s menší kapacitou.

Z hlediska organizace a technického zajištění představují současné velké koncerty mnohem komplexnější události. Například koncert Eda Sheerana vyžadoval měsíce příprav, speciální dopravní opatření a rozsáhlý logistický plán. Podobně náročné bylo i zajištění koncertu Metallicy v roce 2019. Oproti tomu koncerty v 90. letech, přestože měly vyšší návštěvnost, byly z organizačního hlediska jednodušší.

Je také důležité zmínit ekonomický aspekt. Současné koncerty generují výrazně vyšší příjmy z prodeje vstupenek a merchandisingu, což souvisí s celkovou proměnou hudebního průmyslu. Zatímco v 90. letech byly ceny vstupenek relativně nízké a dostupné, dnešní koncerty představují významnou finanční investici pro návštěvníky, ale také přinášejí větší ekonomický přínos pro pořadatele a region.

Mediální pokrytí a ohlasy veřejnosti

Koncert Eda Sheerana na letišti v Letňanech se stal předmětem rozsáhlého mediálního zájmu již několik měsíců před samotnou událostí. České mediální domy věnovaly přípravám a organizaci koncertu mimořádnou pozornost, přičemž informovaly o všech aspektech od logistiky až po bezpečnostní opatření. Televizní stanice vysílaly pravidelné reportáže o budování obří stage a zázemí, které bylo svým rozsahem bezprecedentní v historii českých koncertních produkcí.

Sociální sítě doslova explodovaly nadšením, když fanoušci sdíleli své zážitky z příprav na koncert, cesty na místo konání a samotného vystoupení. Hashtag #EdSheeranPraha se stal jedním z nejpoužívanějších na českém Twitteru a Instagramu, přičemž dosáhl více než 100 000 příspěvků během jediného dne. Média také podrobně sledovala reakce návštěvníků na organizaci události, dopravu a celkový průběh koncertu.

Významné české deníky jako MF DNES, Lidové noviny a Hospodářské noviny věnovaly koncertu několikastránkové speciály, ve kterých rozebíraly nejen uměleckou stránku vystoupení, ale i jeho ekonomický dopad na hlavní město. Experti odhadovali, že koncert přinesl Praze ekonomický přínos v řádu stovek milionů korun, především díky příjezdu desetitisíců návštěvníků z okolních zemí.

Zahraniční média, zejména britská a německá, označila koncert za jeden z nejvýznamnějších v rámci evropského turné. The Guardian dokonce věnoval speciální reportáž logistickému zvládnutí akce, kterou označil za mistrovské dílo organizace. Místní obyvatelé Letňan a přilehlých čtvrtí se k události vyjadřovali převážně pozitivně, přestože někteří poukazovali na dočasné dopravní komplikace.

Sociologové později analyzovali fenomén tohoto koncertu jako příklad události, která dokázala spojit různé generace a sociální skupiny. Na sociálních sítích se objevovaly emotivní příběhy rodin, které na koncert vyrazily společně, často i tři generace najednou. Média zaznamenala i několik příběhů fanoušků, kteří cestovali na koncert více než tisíc kilometrů.

Profesionální hudební kritici ve svých recenzích vyzdvihovali především technickou dokonalost produkce a atmosféru, kterou se podařilo vytvořit navzdory obrovskému počtu návštěvníků. Koncert byl označen za milník v historii českých kulturních událostí, který stanovil nové standardy pro organizaci velkých open-air akcí. Mediální pokrytí události pokračovalo ještě několik týdnů po jejím skončení, kdy se v médiích objevovaly analýzy jejího dopadu na kulturní scénu a turistický ruch v České republice.

Největší koncert v historii České republiky byl nezapomenutelný okamžik, kdy hudba spojila více než 130 000 duší na Letné. Byl to důkaz, že melodie nezná hranice a lidská srdce bijí v jednom rytmu

Kristýna Vašátková

Rekordy překonané během koncertu

Během historického vystoupení kapely AC/DC na letišti v Letňanech bylo překonáno hned několik významných rekordů v oblasti českých hudebních událostí. Koncert navštívilo přes 70 000 fanoušků, což z něj učinilo do té doby největší hudební událost v dějinách samostatné České republiky. Organizátoři museli dokonce navýšit původně plánovanou kapacitu areálu, aby mohli uspokojit enormní zájem publika.

Překonán byl také rekord v rychlosti vyprodání vstupenek, kdy se všechny lístky prodaly během pouhých dvou hodin od zahájení předprodeje. Systémy předprodejních sítí byly v den spuštění prodeje přetížené nebývalým zájmem fanoušků, kteří se snažili získat vstupenky na tento výjimečný koncert. Mnozí fanoušci dokonce čekali přes noc před kamennými prodejnami, aby si zajistili možnost být součástí této historické události.

Koncert stanovil nový rekord v množství použité pyrotechniky na českém území, když během show bylo odpáleno více než 500 pyrotechnických efektů. Technické zajištění koncertu si vyžádalo nasazení největšího počtu technických pracovníků v historii českých koncertních produkcí - celkem se na přípravě a realizaci podílelo přes 1000 lidí. Postavení pódia trvalo rekordních pět dní a bylo při něm použito více než 100 tun technického vybavení.

Na koncertě byl také překonán rekord v objemu prodaného občerstvení a nápojů, kdy se vypilo přes 100 000 piv a prodalo více než 40 000 porcí jídla. Organizátoři museli zajistit dosud největší počet stánků s občerstvením na českém koncertě, aby dokázali uspokojit poptávku návštěvníků. Pro zajištění bezpečnosti a plynulého průběhu akce byl nasazen rekordní počet členů security týmu - více než 800 osob.

Z hlediska dopravního zatížení se jednalo o největší jednorázovou kulturní akci v Praze, kdy se na místo konání dopravilo více než 25 000 automobilů. Pražský dopravní podnik musel posílit běžné spoje a zavést speciální autobusové linky. Poprvé v historii českých koncertů byl také využit systém kyvadlové dopravy z několika záchytných parkovišť na okraji města.

Rekordní byla i mediální pozornost věnovaná této události, kdy koncert živě přenášelo nebo z něj reportovalo více než 100 novinářů z celého světa. Jednalo se také o první koncert v České republice, který byl streamován živě na internetu pro fanoušky, kteří se nemohli dostavit osobně. Celkový ekonomický přínos pro hlavní město Prahu byl vyčíslen na více než 150 milionů korun, což z něj učinilo nejvýnosnější jednorázovou kulturní událost v historii města.

Parametr Největší koncert v ČR - Metallica (2019)
Místo konání Letiště Letňany, Praha
Datum 18. srpna 2019
Počet návštěvníků 70 000
Délka koncertu 2,5 hodiny
Cena vstupenky 1990-2490 Kč
Velikost pódia 3500 m²

Publikováno: 04. 07. 2025

Kategorie: společnost